Hangi kriterlere göre fiyat verilmektedir?

Fiyatlar, işin nerede (bölgede) olduğuna, miktarına, montaj yapılacak zemine arazi şartlarına (eğimli, düz, engebeli, kayalık, orman gibi),uygulanacak çitin özelliklerine ( tel kalınlığı, göz aralığı, yüksekliği vb. ) ve elektrik olup olmadığına bağlıdır. Dolayısıyla her iş için verilen fiyat farklıdır. Vereceğiniz bilgiler, sağlıklı fiyat almanız açısından önemlidir. Fiyat almadan önce, yapılacak işin kaç metre olduğu yerinde ölçülerek tespit etmek gerekir.

Uygulama yaptırmak istemiyorum. Sadece malzeme satın alabilir miyim?

Müşterilerimize genellikle uygulamanın ekibimiz tarafımızdan yapılmasını öneriyoruz. Bu konu, estetik ve montaj sağlamlığı açılarından önemlidir. Ancak isterseniz firmamızdan sadece malzeme de satın alabilirsiniz. Özellikle yapılacak iş, il dışında ise malzeme satın alarak, uygulamayı kendi imkanlarınızla yaptırmanız sizin için daha ekonomik olacaktır. Uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda bizden teknik bilgi alabilirsiniz.

ARTVİN ili dışında da hizmet veriyor musunuz?

Henüz Artvin ili dışında uygulama hizmeti vermemekteyiz. İşin fiyatını belirleyen en önemli unsur, malzemeden sonra işçilik ve nakliyedir. Yapılacak işin Ardanuç ilçesine uzaklığı önemlidir. Montaj personelinin, montaj süresince barınacağı bir yere ihtiyacı vardır. Ekip için, konaklayacak bir yer sağlayamıyorsanız, oluşacak bu ekstra maliyet, birim fiyata yansıtılmaktadır.

Elektrikli çit sistemi yapıyor musunuz?

Çit enerjilendirme cihazı üretmemekteyiz. Fakat özellikle arıcılar, meyve, sebze bahçesi olanlar için şebeke bağlantılı ve bağlantısız (güneş panelli) sistem kurulumu yapmaktayız. Yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak farklı kapasitede ürünler mevcuttur.

Elektrikli çit var olan çit sitemine uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir. Ancak var olan çit sisteminin yeterinde düzgün olmasına dikkat etmek gerekir. Uygun izolatör ve ekipmanlarla estetik bir şekilde montaj sağlanabilir.

Firmalar arasında neden bu kadar fiyat farkı var?

Unutulmamalıdır ki, aldığınız fiyatlar, malzemenin ve iş kalitesinin bir yansımasıdır. Her şeyde olduğu gibi, çitte de kalite farkları bulunur. Neticede ödediğiniz paranın karşılığını alırsınız. Firmalar arasındaki kıyasıya rekabet, çit ürünlerinde kalitenin düşmesine sebep oluyor. Hammaddesi ağırlıkla demir olan çit ürünlerinde, fiyat farkı varsa bu fark, kalınlığından, kaplamasından ve kullanılan aksesuarlardan kaynaklıdır. Müşteriler fiyat alırken gösterdiği hassasiyeti, iş sonunda göstermeli ve firmanın teklif ettiği ürün ile sattığı / uyguladığı ürün arasında fark olup olmadığı karşılaştırılmalıdır. Piyasada genellikle, kalınlık konusunda bazı oynamalar yapılmaktadır. Örneğin helezon tel örgüde müşterilere tel kalınlığının 3 mm olduğu söylenir, ancak çoğu firma standart 2,8 mm kalınlıkta üretim yapmaktadır. Bu aradaki fark az gibi görünse de, ikisi arasında yaklaşık 0,5 TL/m² fiyat farkı vardır.

 Özel ölçülerde imalat yapılabilir mi?

Bazı projeler için şartnamelere uygun özel üretim yapılabilmektedir. Özel üretim yapılabilmesi, işin miktarına bağlıdır. Miktarlar düşük (500 m’nin altında) ise özel üretim yapılması zordur, yapılsa dahi çok pahalıdır. Özel üretim yapılabilen durumlarda, ürünlerin ebatları, göz aralığı, tel kalınlığı ve rengi isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Tabi ki bu değişiklikler sınırsız değildir. İmkanlar doğrultusunda ne gibi değişikler yapılabileceğini bize danışınız.

Çit montajı ne kadar zamanda yapılabilir?

Montaj süresi, işin miktarına ve zemin durumuna bağlı olarak, ortalama 1 ekip ile günde 100 m civarındadır. Bu miktar toprak zeminde 50 m’ye düşmektedir. Çit malzemelerinin üretimi de yine miktara bağlı olarak yaklaşık 4 – 10 gün sürmektedir.

 Çitle birlikte kapıda yapılabilir mi?

Hemen hemen bütün çit işlerimizde müşterilerimizden gelen kapı taleplerini de karşılamaktayız. Kapılar, ister yaya kapısı, ister araç giriş kapısı olsun, uygulanan çit malzemesinden üretilebilmektedir. Böylece kapılarınız çitleriniz ile uyumlu olur. Bunun yanı sıra, çok farklı malzemelerden de kapı imalatı yapılmaktadır. Kapılar istenirse, daha sonrada otomatik hale de getirilebilir. Özellikle araç giriş  kapılarına uzaktan kumandalı motor takılmaktadır.

Toprak zemine çit yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ancak toprak zemine montaj yapmak, beton üzerine yapmaktan daha zordur. Toprak zeminde montaj, beton üzerine montaj süresinin hemen hemen 2 katıdır. Direklerin zemine montajı için 2,50 – 3,00 m ara ile çukurlar açılır ve direk bu çukura gömülerek, içerisi beton ile doldurulur. Dolayısı ile kullanılan bu beton, ek bir maliyet olarak birim fiyata yansır. Teklif alırken zemin durumunu mutlaka belirtiniz.

Tuğla veya taş duvar üzerine uygulama yapılabilir mi?

Direkler, beton duvarlar üzerine, çelik dübeller vasıtası ile bağlanır. Tuğla veya taş duvar üzerine uygulama yapılabilmesi için duvar üzerinde 15 – 20 cm kalınlığında beton hatıl veya harpuşta olması gerekir. Direk uygulama yapılması zor ve sakıncalıdır. Yapılsa dahi bir süre sonra çitler yerinden oynayacaktır.

 Çitin yüksekliğini nasıl belirlemek gerekir?

Güvenlik amacı ile yapılacak çitlerde, çit yüksekliğinin, yerden en az 2,00 m olması gerekir. Uygulama duvar üzerine yapılacak ise, duvar yüksekliği de  dikkate alınmalıdır. Çit yüksekliğinde bazı standart yükseklikler vardır. Bu yükseklikler ürünlere göre değişmektedir. Ara ölçülerde çit yapmak özel işçilik istediğinden ekstra maliyettir. Bunun için ayrıntılı bilgi isteyiniz.

 Çitin üzerinden atlanmasını nasıl önleyebiliriz?

Çitin üzerinden atlanmasını önlemek için çit üzerine jiletli tel, dikenli tel gibi bazı caydırıcı ürünler uygulamak gerekir. Jiletli tel günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. Jiletli tel, helezonik, düzlemsel ve düz formlardadır. Helezonik, görünüş olarak kaba ancak en etkili olanıdır. Düzlemsel ise nispeten daha estetiktir. Konut çevresinde çit yapılacak ise düzlemsel jiletli tel tercih edilmesi daha uygundur.

 Her renkte çit yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ancak standart renk galvaniz kaplama parlak kaplama olup, diğer renklerde fiyat farkları doğmaktadır. Anca unutulmamalıdır ki renkli teller pvc kaplama olduklarından galvanizli kısım daha incedir. Dolayısıyla sağlamlık aranıyor ise bu hususa dikkat etmek gerekir. Renkli teller genel olarak estetik açıdan tercih edilmektedir.

 Ödeme şartları nasıl?

Üretime geçilmeden önce, işin toplam tutarının bir kısmı (% 30 – % 50’si) avans olarak müşterilerden talep edilir. Avans ödemesi yapılmaksızın siparişiniz kesinlik kazanmaz ve üretime başlanmaz. Ödemenin kalan kısmını ise, işin sonunda banka yolu  veya elden ödenmektedir.

Bu yazıda aradığınız cevabı bulamıyorsanız bize iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.